“Hrvatska sigurna i stabilna demokracija, ali i da je sigurnosno okruženju izazovne i nestabilno”, stoji u javnom izvješću koje je danas objavila SOA. “Na globalnom sigurnosnom planu jačaju čimbenici neizvjesnosti i promjenjivosti. Europska sigurnosna situacija značajno je pogoršana nakon ruske agresije na Ukrajinu. Rat u Ukrajini i dalje nema izvjesnog završetka, a sukobi na Bliskom istoku dodatno su narušili globalnu sigurnosnu situaciju, pri čemu se ističe sukob Izraela i Irana koji ima globalni odjek”, ističe se dalje.
Analiziraju se posljedice rata u Ukrajini pa tako i da multilateralni globalni sigurnosni mehanizmi građeni nakon Drugog svjetskog rata praktično više ne postoje. U takvim se okolnostima mijenja i europska sigurnosna arhitektura. Članice Europske unije (EU) razvijaju ambiciozne planove obrambene kohezije i jačanja europskih obrambenih kapacitet.
S druge strane, teroristička prijetnja, odnosno prijetnja organiziranih napada terorističkih skupina u RH i dalje se procjenjuje niskom, ali se mogućnost provedbe terorističkog napada (prvenstveno samostalnih napadača) nikada ne može isključiti. Glavni izvor terorističke prijetnje za Europu predstavlja islamski ekstremizam, poglavito samostalnih napadača inspiriranih džihadističkom propagandom među kojima je u porastu broj mladih i maloljetnih počinitelja i imigranata u EU iz država Afrike i Azije. U susjednim državama zabilježeni su džihadistički napadi, dok je na području Zapadnog Balkana znatan broj bivših pripadnika terorističkih organizacija pušten na slobodu nakon odsluženja kratkih kazni.
Potencijal za širenje ekstremizma među mladima u Hrvatskoj i dalje zahtijeva pozornost, iako društvo tradicionalno odbacuje sve oblike ekstremizma, zaključuje SOA.
Kibernetička sigurnost, obavještajna djelovanja i strane prijetnje
Navode da su u stalnom porastu kibernetičke prijetnje, što potvrđuje porast državnih i organiziranih napada na hrvatske institucije pa je u 2024. zabilježeno 38 takvih slučajeva, što je najviše do sada. Primarni cilj tih napada je špijunaža i krađa podataka od važnosti za nacionalnu sigurnost, a najčešće su mete državna tijela i kritična infrastruktura.
Ističu i da je početkom 2024. SOA postala središnje nacionalno tijelo za kibernetičku sigurnost pa Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost koordinira zaštitu informacijskog prostora. Obavještajno djelovanje prema Hrvatskoj i drugim državama EU-a uključuje špijunažu, sabotaže i pokušaje destabilizacije putem utjecajnih operacija, posebno iz ruskih izvora. Cilj je, kako navodi SOA, otežati međunarodnu pomoć Ukrajini, ali i proširiti strah i nepovjerenje prema NATO-u i EU-u.
Organizirani kriminal i migracije, nestabilnost Zapadnog Balkana
Navode i da organizirane skupine s područja Zapadnog Balkana, posebno “srpsko-crnogorske” kriminalne grupe, sudjeluju u međunarodnom krijumčarenju narkotika, često koristeći nasilne metode.Nezakonite migracije, dodaju, ostaju intenzivne pod utjecajem globalne nestabilnosti, dok izostanak identifikacijskih dokumenata kod većine ilegalnih migranata povećava sigurnosni rizik, uključujući opasnost od infiltracije ekstremista i kriminalaca. Istvremeno, stabilnost regije Zapadnog Balkana od presudne je važnosti za Hrvatsku. I dalje su prisutni neriješeni politički i sigurnosni prijepori, osobito u BiH, vezani za izbornu legitimnost Hrvata, ali i jačanje utjecaja Srbije kroz promicanje koncepta “Srpskog svijeta”.
Izrazili su i zabrinutost zbog lošeg tretiranja hrvatskih građana u Srbiji koji su u vrijeme prosvjeda protiv vlasti u toj državi proglašavani špijunima te su protjerivani ili im je na granici branjen ulazak. U Crnoj Gori, ističe SOA, vlada rascjep između proeuropske i proruske opcije, dok radikalne stranke sve snažnije oblikuju političku scenu. Povećan je i politički utjecaj Srpske pravoslavne crkve, snažno povezane s Rusijom, osobito u procesima povezivanja s Republikom Srpskom i Srbijom.
SOA-ine aktivnosti i nadzor
SOA je 2024. provela više od 6200 sigurnosnih provjera, 551 sigurnosnu prosudbu te više od 108.000 provjera stranaca. Prikupila je podatke o nestalim osobama iz Domovinskog rata i surađivala s međunarodnim partnerima na zaštiti europske sigurnosti. Rad SOA-e pod stalnim je parlamentarnim, stručnim i građanskim nadzorom, uz dodatnu sudsku kontrolu, a Hrvatska, kako je istaknuto, ostvaruje visoke standarde transparentnosti u sigurnosno-obavještajnom sektoru. Globalna ekonomska kretanja i trendovi, navodi SOA, snažno utječu na gospodarsku sigurnost Hrvatske.
Presudni su prometni i energetski kapaciteti poput jadranskih luka i LNG terminala na Krku, koji jačaju europsku energetsku neovisnost te osiguravaju strateški položaj Hrvatske u europskoj sigurnosnoj arhitekturi.
BIVŠA KRALJICA HRVATSKE
FOTO Gdje je danas Tina Katanić? Nekadašnja loto djevojka povukla se iz javnosti, a evo kako se mijenjala kroz godine
velika promjena
Uršula Tolj nekad i sad: Kako se poznata TV voditeljica mijenjala tijekom godina
UŽIVA BEZ KOČNICE
FOTO Naš ministar pokazao kako partija u 3 ujutro, pozirao uz alkohol, plesao i družio se s mladom zvijezdom
NE SMIJETE PROPUSTITI
Stigao u Hrvatsku: Imate priliku kušati jela chefa koji je radio u najboljim restoranima na svijetu, a evo i gdje
RASTE INTERES
Iznenadit ćete se: Sve više ljudi “hrli” u Hrvatsku iz ovog razloga
Uskoro stupa na snagu velika promjena za vlasnike kućnih ljubimaca