Pronađena rijetka tkanina obojena grimiznim crvom u spilji u Judejskoj pustinji
Arheolozi su u spilji u Judejskoj pustinji otkrili 3800 godina staru tkaninu obojenu grimiznim crvom, bojom koja se 25 puta spominje u Starom zavjetu. Tkanina je datirana u srednje brončano doba (1767.-1954. pr. Kr.) i predstavlja jedan od rijetkih sačuvanih primjera tekstila obojenog insektima iz tog razdoblja.
Otkriće je izvršio tim istraživača iz Izraelske uprave za antikvitete (IAA) koji su proučavali spilju poznatu kao “Spilja lubanja”. Pronašli su komadić tkanine manji od dva centimetra koji je bio upleten u lanenu tkaninu. Tkanina je bila ukrašena geometrijskim uzorkom u nijansama crvene boje.
Istraživači su koristili niz tehnika za analizu boje tkanine, uključujući tekućinsku kromatografiju visoke učinkovitosti (HPLC) i analizu radioaktivnog izotopa ugljika. Rezultati su pokazali da je boja potjecala od insekta kermesa, koji je poznat po proizvodnji crvene boje poznate kao grimizna.
Grimizna boja je bila izuzetno cijenjena u starom svijetu i koristila se za bojenje odjeće kraljeva, svećenika i drugih elitnih osoba. Spominje se u Bibliji kao simbol bogatstva, moći i dostojanstva.
Otkriće tkanine u “Spilji lubanja” značajno je za naše razumijevanje drevne trgovine i tekstilne industrije. Pokazuje da su ljudi u tom razdoblju imali sofisticirane tehnike za bojenje tkanina i da su koristili rijetke i vrijedne materijale.
Hebrejska imena grimizne boje
Grimizna boja poznata i kao “shani” ili “tola’at shani” na hebrejskom jeziku.
- Shani: Ovo je najčešće hebrejsko ime za grimiznu boju i pojavljuje se u Starom zavjetu na mnogim mjestima. Na primjer, u Knjizi Izlaska 25:4, Bog naređuje Mojsiju da napravi Kovčeg zavjeta i da ga prekrije “crvenom tkaninom obojenom grimiznim crvom” (shani ve-tola’at shani).
- Tola’at shani: Ovaj izraz doslovno znači “crv dugi oko palac”. Vjeruje se da se odnosi na vrstu insekta koji se koristio za proizvodnju grimizne boje.
Kontekst groblja
Tkanina je pronađena u spilji koja je bila korištena kao groblje u brončanom dobu. To sugerira da je tkanina možda bila dio pogrebne opreme. Grimizna boja je bila izuzetno cijenjena u starom svijetu i često se koristila za odjeću i ukrase pokojnika. Moguće je da je tkanina bila dio bogate odjeće ili da je korištena za ukrašavanje groba.
Objava u znanstvenom časopisu
Otkriće tkanine je objavljeno u znanstvenom časopisu Journal of Archaeological Science. Članak se zove “3,800-year-old crimson-dyed textile from the Judean Desert: Evidence for insect-dyeing technology in the Middle Bronze Age” i napisali su ga Naama Sukenik, Zohar Amar i drugi. Članak pruža detaljniji opis tkanine, kao i rezultate analize boje i radioaktivnog izotopa ugljika.
Dodatne informacije
- Istraživači su također pronašli ostatke drugih tekstilnih predmeta u spilji, uključujući lanenu tkaninu i vunu.
- Analiza radioaktivnog izotopa ugljika pokazala je da je tkanina stara oko 3800 godina.
- Otkriće ove tkanine pomaže nam da bolje razumijemo modu i tekstilnu industriju u brončanom dobu.