Uoči jedne od najiščekivanijih utakmica sezone, prvog polufinalnog susreta Lige prvaka između Barcelone i Intera, dogodio se trenutak koji je zbunio mnoge gledatelje izvan Španjolske. Europska nogometna federacija (UEFA) naložila je održavanje minute šutnje u čast pape Franje, koji je preminuo na Uskrs. Dok je dan ranije, na utakmici Arsenala i Paris Saint Germaina u Londonu, počast odana u potpunoj tišini kako je to uobičajeno u većini Europe, na Barceloninom privremenom domu, Olimpijskom stadionu na Montjuicu, situacija je bila drugačija. Tijekom minute predviđene za tiho odavanje počasti, s razglasa se čula klasična glazba. Ovaj potez bio je uočljiv i predstavljao je odstupanje od protokola na kakav su navikli ljubitelji nogometa u mnogim zemljama, uključujući Njemačku, gdje se takve komemorativne minute provode u apsolutnoj tišini. Gledatelji su putem prijenosa mogli čuti glazbenu podlogu dok su igrači i navijači stajali u znak poštovanja prema preminulom poglavaru Katoličke crkve, što je potaknulo pitanja o razlozima takve prakse.
Objašnjenje leži u lokalnim običajima. U Španjolskoj je, naime, uobičajeno da se tijekom minuta šutnje ili komemoracija na stadionima pušta upravo takva, najčešće klasična ili instrumentalna glazba. Dok se u drugim kulturama tišina smatra najprimjerenijim izrazom poštovanja i tuge, španjolska tradicija uključuje glazbu kao sastavni dio odavanja počasti u svečanim ili tužnim prigodama na javnim okupljanjima, pa tako i na sportskim borilištima. Stoga, ono što je možda djelovalo neobično međunarodnoj publici, za domaće navijače Barcelone bilo je očekivano i u skladu s praksom. Papa Franjo bio je poznat kao ljubitelj nogometa, strastveni navijač argentinskog kluba San Lorenzo, za koji je povremeno kao mladić i branio. Njegova smrt na Uskrsni ponedjeljak odjeknula je i u sportskom svijetu, a UEFA-ina odluka o minuti šutnje na polufinalnim utakmicama Lige prvaka bila je znak poštovanja prema njegovoj ostavštini kao, kako je navedeno uoči utakmice Arsenal-PSG, “čovjeku pravde i mira”. Počast su mu odali i brojni klubovi i savezi diljem svijeta, pa je tako i Hrvatski nogometni savez (HNS) odredio minutu šutnje na utakmicama domaćeg prvenstva koje su se igrale neposredno nakon Papine smrti.
Događaj u Barceloni podsjetio je i na dublju povezanost nogometa i katoličke vjere u Španjolskoj, zemlji s bogatom katoličkom tradicijom. Nije neuobičajeno da španjolski klubovi svoje uspjehe i trofeje na neki način povežu s vjerskim simbolima ili institucijama. Primjerice, samo dan nakon što je Real Madrid osvojio Ligu prvaka pobjedom protiv Borussije Dortmund, cijela momčad, uključujući predsjednika Florentina Pereza i trenera Carla Ancelottija, posjetila je katedralu Almudena u Madridu. Tamo ih je primio madridski nadbiskup, kardinal José Cobo Cano, koji je predvodio ceremoniju u čast kluba. Igrači su, odjeveni u svečana odijela, predstavili trofej ispred kipa Djevice od Almudene, zaštitnice Madrida. Ova tradicija nije jedinstvena samo za Real; i drugi klubovi poput Seville imaju običaj ponuditi svoje trofeje lokalnim svecima zaštitnicima, kao što su oni učinili s trofejem Europske lige prošle godine u katedrali u Sevilli. Kardinal Cobo je tom prilikom istaknuo kako Isus želi biti prisutan i zahvaliti za trofej te kako Djevica od Almudene “kao dobra majka zagovara svoju djecu, vjernike i nevjernike”.
Nedugo nakon madridskog slavlja, kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić, zajedno s ostatkom hrvatske nogometne reprezentacije, sudjelovao je u još jednom događaju koji spaja nogomet i vjeru – privatnoj audijenciji kod pape Franje u Vatikanu, samo nekoliko tjedana prije njegove smrti. Papa je tada primio personalizirani dres hrvatske reprezentacije i loptu te čestitao momčadi na uspjesima na svjetskim prvenstvima, naglasivši važnost timskog duha kao metafore za društveni život. Istaknuo je vrijednosti poput časti, prijateljstva, bratstva, odanosti i samokontrole koje sportaši trebaju njegovati, podsjetivši ih na odgovornost koju imaju kao uzori mladima. I Papa i kardinal Cobo u svojim su obraćanjima naglasili društvenu važnost sporta i odgovornost nogometaša, ističući da kršćanske vrijednosti sporta nadilaze ogromne količine novca koje se u njemu okreću.
USKORO ODLUKA
Pojavila se nova teorija u vezi Luke Modrića: ‘Sumnjaju u njega…’
ŠPANJOLSKI MEDIJI
Nova era Reala označava konačan kraj Luke Modrića? Španjolci objavili tko je njegova zamjena
NAKON NESREĆE
Evo što se događa sa Schumacherom i kako sada izgleda. Priča se o konačnom povratku
POTRES KOD SPLITA
Dalmatince uznemirilo podrhtavanje: ‘Čulo se kao bomba pa malo zatreslo’
OBLJETNICA BLJESKA
Napad je započeo jakom topničkom vatrom: Uslijedili su dramatični sati sve dok nije ‘pukla’ prva crta obrane
RAIFFEISEN FUTURE BOOST
Ugostio nas je vlasnik pekarnice koju Zagrepčani obožavaju, a sad nam je jasno i zašto
Brzo i jednostavno
Mala promjena, velika razlika: Kako jednostavna usluga pomaže građanima da žive zelenije
Bruketa: ‘Trump jako utječe na naš posao’, Žinić: ‘Na vrijeme sam uložio u zlato’