Iako su ovakve stvari možda trivijalne te i sami znamo da bi ih trebali raditi, nekada nam je jednostavno potrebno da nas se podsjeti jer ih od panike, stresa i anksioznosti ne možemo jasno vidjeti
Osobama koje žive s depresijom ponekad se zadatak ustati iz kreveta i započeti dan može činiti toliko zahtjevan da jednostavno otkažu sve planove i ne pomaknu se s mjesta. Uvijek postoji neki okidač za takvo ponašanje, a često je to anksioznost ili strah te stres koji obaveze nose sa sobom. Nekada je u redu prepustiti se takvom osjećaju i uzeti dan u kojem ćeš dopustiti sebi da ne radiš ništa što ti narušava mentalno zdravlje.
S druge strane, depresivne osobe ne izgube uvijek potrebu i želju za izvršavanjem zadataka, nego ona u njima izgara iako se fizički ne mogu pomaknuti s mjesta. U takvim situacijama potrebna nam je velika količina energije da nešto poduzmemo, a često u zapetljanim mislima ne možemo sami pronaći rješenje.
Savjetnica za mentalno zdravlje Katharine Hartleb i sama već dugi niz godina živi s depresijom i istim izazovima koje nosi. Za WebMD opisuje svoja iskustva i što joj u takvim trenutcima najviše pomaže. Iako su ovakve stvari možda trivijalne te i sami znamo da bi ih trebali raditi, nekada nam je jednostavno potrebno da nas se podsjeti jer ih od panike, stresa i anksioznosti ne možemo jasno vidjeti. Katharine savjetuje da u trenutcima kada nas depresija drži u svojim šakama, no mi se svejedno pokušavao oduprijeti, trebamo:
Kada imamo puno stvari za obaviti, one nam se u glavi izmiješaju i može nam se činiti da imamo puno više za napraviti nego što uistinu imamo. Zapisivanje svih obaveza koje moramo izvršiti pomoći će nam da ih vizualiziramo, a usput često shvatimo da obaveza uopće nema toliko puno i da nam ne treba puno truda da ih obavimo. To bi nas moglo potaknuti da se ustanemo i krenemo u izvršavanje obaveza.
Započeti s jednostavnim zadatkom
Na listu možeš staviti i najtrivijalnije stvari kao što su “ustani se iz kreveta” i “otuširaj se”, jer jednom kada ih ispunimo dobit ćemo dodatnu motivaciju da nastavimo rješavati stvari s liste. Ako krenemo s najtežim zadacima i ne uspijemo ih ostvariti, velike su šanse da će nam motivacija opasti te da nećemo izvršiti ni manje zadatke.
Foto: shutterstock
Ako je i najmanji zadatak poput tuširanja za nas velika stvar, trebamo se radovati što smo uopće ušli u tuš
Postaviti realna očekivanja
Ako nam je teško uopće ustati iz kreveta, nema smisla da na popis obaveza stavimo neke velike zadatke koji iziskuju puno truda ili da odlučimo napraviti puno stvari u kratkom vremenu. Na kraju dana bi nam moglo ostati mnoštvo zadataka koje nismo stigli izvršiti, a to će nam dati dojam da smo lijeni i neproduktivni što će dodatno doprinijeti depresiji.
Fokusirati se na stvari koje smo izvršili, ne na one koje nismo
Depresija je zbilja teško stanje u kojem nam se i najmanje aktivnosti čine nemogućima, a posebno nam može biti teško kada vidimo ljude oko sebe kako ih izvršavaju s lakoćom. Samo zato što je nekome pospremanje kreveta rutina o kojoj niti ne razmišlja, ne znači da za tebe to ne može biti veliki uspjeh. Svaki mali pomak trebamo slaviti jer tako potičemo sami sebe da napredujemo. Zato je jako važno fokusirati se i na najmanje stvari koje smo izvršili, a ne se frustrirati oko onih koje nismo napravili.
Nagraditi se nakon izvršenog zadatka
Kada dobijemo dobru ocjenu u školi ili možda promaknuće na poslu, uvijek slavimo svoj uspjeh, no zašto bismo slavlje ograničili samo na takve trenutke? Za neke osobe koje žive s depresijom pripremanje zdravog doručka može biti jednako važan korak kao i useljenje u novi stan, no zato što osobama koje ne žive s depresijom to nije velika stvar, često se osjećamo kao da tako što nije vrijedno slavlja. Svatko od nas je jedinstvena osoba koja živi samo svoj, a ne tuđi život i zato je vrijeme da počnemo slaviti sve trenutke koji su za nas važni, neovisno o tome kako ih drugi vide. To ne mora biti velika zabava, može biti nekoliko zalogaja omiljenog kolača ili epizoda najdraže serije s kojom ćemo sami sebi reći “Bravo! Samo tako nastavi”.
Možda te zanima…
Osjećaj unutarnje praznine: Zašto nastaje i kako si pomoći?
Psiha i seks