Na današnji dan 1892. umro je francuski dizajner Louis Vuitton. Prije nego što je postao dizajner, izrađivao je kovčege za caricu Eugénie, suprugu Napoleona III., nećaka Napoleona Bonapartea. Rođen je u francuskoj provinciji. Nakon smrti roditelja, koji su bili obrtnici, otišao je u Pariz u potrazi za poslom. Zaposlio se kao šegrt izrađivača prtljage, a s vremenom je majstorski zanat izučio tako dobro da je postao glasovit u Parizu. Jedno je vrijeme bio dvorski proizvođač prtljage, a posao na dvoru donio je Louisu Vuittonu ugled. Počeo je proizvoditi i kovčege za tržište.
Do tada su kovčezi imali zakrivljenu gornju stranicu, kako bi s nje otjecala voda kad se voze na kočiji. Vuitton je uveo novost u obliku kovčega ravnih stranica, kojemu je prednost bila što se mogao slagati jedan na drugi i tako uštedjeti prostor. Njegovi su kovčezi bili vrhunske kvalitete i zračno nepropusni. Uskoro su i drugi proizvođači počeli kopirati njegov dizajn. Kako bi se zaštitio, Louis Vuitton je uveo prepoznatljivi uzorak smeđe i bež boje, koji je i do danas ostao njegov zaštitni znak.
Pomoć za kosi toranj
Foto: Profimedia
Talijanska je vlada 27. veljače 1964. zatražila međunarodnu pomoć u sprečavanju urušavanja Kosog tornja u Pisi. Radovi su počeli davne 1900. godine, a toranj je tek 2001. godine osiguran i uređen te je ponovno otvoren za javnost. Svake godine toranj posjeti pet milijuna ljudi.
Sastanak dva velikana
Foto: Profimedia
Dva vodeća teoretičara na području psihoanalize, Sigmund Freud i Carl Jung, susreli su se prvi put 27. veljače 1907. nakon gotovo godinu dana dopisivanja. Njihov prvi razgovor navodno je trajao više od 13 sati, tako da se može reći da su se njih dvojica isprva dobro slagala.
Više vremeplova pročitajte ovdje.