Europski savez za kockanje i igre na sreću (EUROMAT) uložio je prigovor Europskoj komisiji zbog izmjene Zakona o igrama na sreću u Hrvatskoj, tvrdeći da Hrvatska nije poštovala zakonsku obvezu i prije promjene zakona o tome obavijestila Komisiju. Smatraju da je prethodna notifikacija nužna prema Direktivi (EU) 2015/1535, a propust bi mogao dovesti, kažu, do pravne nevaljanosti Zakona. Naime, svaki nacionalni propis koji može ograničiti slobodno kretanje usluga, posebice u digitalnom prostoru, a smatraju da su mnoge odredbe izmijenjenog Zakona podložne toj proceduri, mora biti obvezan putem TRIS procedure, koja uključuje notifikaciju Europskoj komisiji.
Analizom izmjena Zakona o igrama na sreću, izdvojili smo nekoliko ključnih odredbi koje imaju karakter tehničke regulacije, a koje bi prema europskim pravilima trebale biti prethodno javljene Europskoj komisiji. Među njima su obveza identifikacije svakog igrača prilikom ulaska u objekte, uspostava centralnog registra samoisključenih osoba, zabrana oglašavanja igara na sreću putem interneta i društvenih mreža, prostorna ograničenja, zabrana rada nedjeljom te povećanje poreznih i drugih financijskih naknada.
EPP traži reviziju
Ženevska konvencija pod lupom: Trajna zabrana izbjegličkog statusa svima koji su sigurnosna prijetnja
ZAKON O IGRAMA NA SREĆU
Od iduće godine zabranjeni kladomati u ugostiteljskim objektima
Smatraju da neke mjere izmijenjenog Zakona izravno zadiru u temeljne slobode unutar tržišta EU, uključujući slobodu pružanja usluga i slobodu poslovnog nastana. Ignoriranje obveze notifikacije ne samo da stvara pravnu manjkavost, već može dovesti i do pravne neprovedivosti zakona. – Ako Komisija ozbiljno želi ojačati zajedničko tržište, mora osigurati da države članice poštuju zakon. Komisija je intervenirala 2014. i kao rezultat toga Hrvatska je morala povući svoj Zakon o igrama na sreću koji naglašava koliko je važan postupak obavješćivanja. Komisija mora ponovno intervenirati. Tvrtke trebaju pravnu sigurnost da bi ulagale i poslovale u Europi i ako Komisija dopusti državama članicama da zanemaruju svoje odgovornosti, to je vrlo zabrinjavajući presedan – naglašava predsjednik EUROMAT-a Jason Frost.
Iako je Hrvatska u 2014. godini bila prisiljena povući zakon zbog istog razloga, 2023. godine uspješno je notificirala tehničke propise koji se odnose na zabavne automate, koji su vrlo slični onima koji su sada predloženi za igre na sreću.
Iz EUROMAT-a podsjećaju kako je Europski sud u nedavnoj presudi koja bi mogla biti presedan što se tiče hrvatskog slučaja, ustvrdio da su široko postavljene promjene pravila o promociji igara na sreću u Litvi neprovedive. Sud je odbacio obavijest koju je tamošnja vlada dostavila Europskoj komisiji, stavljajući se na stranu operatera Unigames, koji je bio sankcioniran zbog nekoliko kršenja povezanih s novim pravilima u Litvi. Kao rezultat toga, Sud EU presudio je da nedostatak obavijesti predstavlja znatan proceduralni nedostatak u donošenju tehničkih propisa, što znači da su neprovedivi protiv operatera u njihovu sadašnjem obliku.
Procedura kod ovakvih slučajeva prvo uključuje prigovor Europskoj komisiji koju se poziva da podrži tužbu. Komisija može stati uz tužitelja i potom s njim podržati zahtjev na Sudu EU. Ako Komisija ne podrži tužbu, tužitelj sam nastavlja proceduru na Sudu EU, koji je dužan razmotriti i donijeti odluku jesi li neki zakoni ili propisi kršenje europskog prava.
Vaš preglednik ne omogućava pregled ovog sadržaja.
PUTINIZACIJA AMERIČKE POLITIKE
Ako vam nije jasno zašto Trump ‘mora dobiti’ Grenland, samo dobro pogledajte geografsku kartu
uh…
Mehaničari upozoravaju: Ovo je 5 automobila čiji će vas popravci najviše stajati
ZALJUBLJENI GOLUPČIĆI
FOTO Zdravka Mamića i njegovu djevojku još nismo vidjeli u ovakvom izdanju! Sjedila mu u krilu
ANKETA
Koliko zapravo znamo o glavoboljama i njihovim uzrocima?
Projekt SNOVI
Jugoslavenski zbjeg u Egiptu: Povijesna epizoda progonstva i preživljavanja
Mladima koji kupuju ili grade prvu nekretninu 50% povrata PDV-a i 100% povrata poreza na promet