Prati temperaturu i relativnu vlažnost te razinu ugljikova dioksida i lebdećih čestica PM 2.5, a kad bilo koja od tih stavki ode u crveno, uređaj zapišti i treba reagirati.
Kupljeni za 126.000 eura
Senzori kvalitete zraka My Sensees nalaze se u učionicama XII. gimnazije te još 23 zagrebačke osnovne i srednje škole, a zadatak im je nastavnicima javiti kad je vrijeme da se prostorija “prolufta”, odnosno kad je bolje prozore zatvoriti, te kako po potrebi korigirati sustav za grijanje i hlađenje zgrade. Riječ je pilot-projektu koji provodi Grad, a počeo je prije nešto više od godinu dana upravo u XII. gimnaziji. Krajem prošle godine se proširio pa sad obuhvaća 24 škole u svim četvrtima, a plan je u 2025. povećati taj broj na 70. Uređaj je promjera dvadesetak centimetara, s centralnim sustavom CARNET-a povezan je putem Wi-Fija, a ravnateljica XII. gimnazije Jadranka Vlahovec kaže nam da funkcionira po principu “plug and play”.
– Doslovce ga samo uključimo u struju, stavimo na neki ormar i pustimo da radi. Naizmjence prikazuje podatke, a uz svaku stavku na dnu uređaja nalazi se mali vizualni indikator. Za CO2, na primjer, normalne su vrijednosti između 700 i 1400 ppm, a kad razina ode preko 1400, uređaj zapišti, svjetlo se zacrveni i to je znak profesorima da moraju otvoriti prozor kako bi u učionicu ušao svjež zrak. Neke su kolegice počele otvarati prozor čak i prije nego što zapišti – objašnjava.
I učenici i nastavnici primijetili su razliku, dodaje, jer mnogi nisu bili svjesni koliko nedostatak kisika utječe na koncentraciju i raspoloženje. – Prije nego što su dobili uređaj, nastavnici su uočili da su letargični, da im se spava, a kad se otvori prozor, oni se stvarno razbude. Dobro je da sad imaju uređaj koji im javlja kad je najbolje vrijeme za to – ističe.
Osim ugljikova dioksida, očitava i razinu lebdećih čestica PM 2.5, koje štetno djeluju na zdravlje te upućuju na lošu kvalitetu zraka. – Kad je brojka previsoka, držimo prozore zatvorenima kako bismo manje bili izloženi vanjskom zraku. Zasad smo zadovoljni projektom, moja je preporuka da ih svaka škola ima – kaže ravnateljica Vlahovec.
Za provođenje pilot-projekta baš u školama u Gradu su se odlučili jer je poznato da koncentracija CO2 utječe na kognitivne sposobnosti, napominje pročelnik Službe za informacijski sustav i tehničke poslove Dražen Lučanin. Za nabavku oko 530 senzora proveden je natječaj vrijedan 126 tisuća eura, a kupljeni su uređaji tvrtke Smart Sense koja je za taj proizvod lani i nagrađena na Svjetskom sajmu edukacijskih tehnologija u Engleskoj.
– Kad je u prostoriji zagušljivo, mozak osjetno sporije radi, a često nismo ni svjesni da se ta promjena postupno događa. Svrha je alarma na uređaju da ljude podsjeti da moraju s vremena na vrijeme otvoriti prozor i prozračiti prostoriju. Počeli smo s XII. gimnazijom jer je riječ novoj zgradi u dobrom stanju, kasnije proširili broj škola, a cilj nam je da s vremenom sve u Zagrebu imaju ovakve senzore – kaže. Grad ima pristup CARNET-ovu sustavu koji na karti prikazuje škole opremljene senzorom pa se mogu pratiti sve promjene u kvaliteti zraka.
Holističko upravljanje zgradama
– Vidi se kako je, primjerice, u 8 ujutro, kad učenici dođu u školu, koncentracija CO2 najviša jer od hodanja po stubama ili trčanja na nastavu ubrzano dišu. Pratimo i vlažnost zraka i temperaturu, što je korisno za domare koji rade na održavanju klima i slično. Možemo tako povlačiti podatke, a nakon nekog vremena raditi i analize. Sad je, doduše, još rano jer su sve škole osim XII. gimnazije u projekt tek nedavno ušle – ističe Lučanin.
Zagreb nije jedini koji je nabavio senzore kvalitete zraka za škole, dodaje, ali njima je opremio više objekata nego bilo koji drugi grad. A projekt kane proširiti i postavljanjem dodatnih senzora u četiri objekta, i to dvije škole, vrtić te zgradu gradske uprave, koji će mjeriti i potrošnju energenata poput struje i tople vode. – Tu govorimo o holističkom upravljanju zgradama. Prema postojećim primjerima može se vidjeti da se tako mogu ostvariti slične energetske i financijske uštede kao i, primjerice, zamjenom fasade i stolarije. Razlika je u učinkovitosti otprilike 10-20 posto. Nabava je dovršena, a uskoro kreće postavljanje senzora – kaže Lučanin.
JAVITE SE
Na kojoj liniji bi trebao voziti novi Končarev tramvaj? Tomašević želi čuti građane, anketa će biti otvorena do petka
NAPALA GA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Tomašević komentirao kritike ministrice kulture: ‘Rekao sam da nisam zadovoljan. Tim tempom ne mogu biti zadovoljni ni oni’
POTREBNI SU STRUČNJACI
Tenkovi umjesto automobila: U njemačkoj industriji odvijaju se velike promjene
NOVA EPIZODA EMISIJE Show²
VIDEO Marko Bošnjak: ‘Od nasilnika sam se branio šestarom, a roditelji su jedva prihvatili što sam gay’
GLASAJTE
ANKETA Za koga biste glasali za gradonačelnika Zagreba da su danas izbori?
Njami
Pikantni rezanci s kikirikijem gotovi u 10 minuta: Ovaj viralni recept oborio nas je s nogu
Dobar početak dana
Jutro koje volimo: Donosimo tri recepta za proljetni doručak koji puni energijom od svega nekoliko sastojaka
Uvodi se digitalna vozačka dozvola koju će vozači imati na svojim mobitelima