Na današnji dan 1822. godine Charles Graham iz New Yorka, patentirao je porculanske proteze. Njihovim se izumiteljem ipak smatra francuski ljekarnik Alexis Duchâteau, koji je zbog jako pokvarenih zuba imao proteze od kostiju nilskog konja.
Proteze su se, naime, izrađivale od davnina, najčešće od drveta, kostiju životinja, zlata i od životinjskih zuba. Duchâteau je smetao miris kosti nilskog konja koji se širio iz njegovih usta pa je, potaknut sve brojnijim istraživanjima mogućnosti upotrebe porculana u razne svrhe, počeo razmišljati o izradi zuba od porculana. Tako je 1774. izradio porculanske okvire od severskog porculana, no prvih nekoliko pokušaja da oni zamijene zube nije bilo uspješno. S vremenom ih je usavršavao. Navodno je svoj izum i predstavio američkoj Medicinskoj akademiji, no nema službenih podataka o tome. Postoji tek zapis jednog stomatologa s kojim je surađivao o tome da je porculan vrlo kvalitetan materijal za tu namjenu.
Foto: 123rf
Godinama kasnije, američki zubar Samuel Stockton počeo je 1820. proizvoditi zubne proteze koje su koristile visokokvalitetni porculan i zlato, no tek je Graham uspio registrirati patent. Njegove su zubne proteze bile toliko izdržljive da su brzo zamijenile zubne proteze od drugih materijala.
Elizabeta II. otvorila London Gatwick
London Gatwick postao je aerodrom još 1930-ih godina dok je imao samo jednu pistu. Dograđenu i proširenu zračnu luku kakvu danas poznajemo službeno je 9. lipnja 1958. otvorila kraljica Elizabeta II. Aerodrom koji je nekad imao tek 186 000 putnika u međuvremenu je prerastao u mjesto kojim godišnje prođe preko 40 milijuna putnika.
Prvi prijenos sjednice britanskog parlamenta
Foto: 123rf
Radio BBC i komercijalne radijske stanice prvi put su 9. lipnja 1975. godine prenosile uživo sjednicu britanskog parlamenta u Donjem domu. Radilo se o eksperimentu. Za prijenos i komentare bili su zaduženi politički urednik BBC-ja David Holmes i Edmund Boyle s radija Independent Radio News, koji su sjedili u skučenoj izoliranoj sobici unutar dvorane parlamenta.
Ostale priče iz vremeplova 24 sata pogledajte OVDJE.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.