Masovni prosvjedi uzrokovani pokušajem francuske vlade da provedu mirovinsku reformu bukte već devet dana.
Milijuni prosvjednika izašli su na ulice u Francuskoj u četvrtak nakon odluke predsjednika Emmanuela Macrona da nametne zakon o povećanju minimalne dobi za odlazak u mirovinu.
Glasovanje o povjerenju francuska je vlada preživjela tek za ‘dlaku’, nakon što se pozvala na članak Ustava kako bi zaobišla parlament na prijedlog zakona.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prosvjedi protiv mirovinske reforme prijete potpunom eskalacijom nasilja u gradovima diljem Francuske. Prosvjednici su palili sve što im se našlo na putu, od kontejnera za smeće do gradske vijećnice u Bordeauxu te policijske postaje u Lorientu. Ukupno je izbilo preko 900 požara.
Foto: YVES HERMAN
Sindikati su upozorili da im kontrola nad prosvjedima izmiče iz ruku te su pozvali vlasti da reformu stave na čekanje kako bi se stvari smirile prije nego što se dogodi tragedija. Glavni tajnik sindikata Laurent Berger osudio je nasilje.
– Kad napadamo simbole Republike, gradsku vijećnicu, policijsku stanicu, počinjemo se napadati međusobno – rekao je za RTL televiziju te naglasio da nasilje stavlja u drugi plan srž prosvjeda.
Istaknuo je i kako ne smatra da kontrola nad prosvjedima izmiče iz ruku sindikata, pa pozvao na obustavu reforme.
– Sada moramo smiriti stvari, prije nego što se dogodi tragedija – upozorio je.
Foto: YVES HERMAN
Prosvjednici su u mjestu mestu Saint Solin, na oko 300 kilometara udaljenosti od Pariza zapalili nekoliko policijskih vozila, nakon čega ih je policija zasula velikom količinom suzavca. Na terenu je bilo 3.000 policajaca.
Najčitaniji članci
Source link
U posljednje vrijeme Francuska bilježi sve veći broj prosvjeda diljem zemlje. Građani sve glasnije traže obustavu reforme koju je najavila vlada, smatrajući da bi ona u konačnici mogla dovesti do tragedije.
Prosvjedi su počeli još u studenom prošle godine kada je francuska vlada objavila da planira reforme u mirovinskom sustavu. Zbog takvih planova građani diljem Francuske su se pobunili i počeli organizirati prosvjede.
Prosvjedi u Francuskoj sve više postaju nasilni i sve češće dolazi do velikih sukoba s policijom. Pripadnici policije su već bili primorani koristiti suzavac kako bi se razišli prosvjednici.
Najnoviji prosvjedi su se dogodili početkom ovog mjeseca u Parizu i drugim gradovima, a trajali su cijeli dan. Na ulicama su se susretali prosvjednici i pripadnici policije.
Prosvjednici su ozbiljni u vezi s reformom o kojoj je riječ, smatrajući da bi ona mogla utjecati na njihove živote. Dugogodišnji radnici, pa čak i studenti svjesni su da bi takve reforme mogle utjecati na njihovu budućnost.
Građani Francuske zahtijevaju da vlada razmotri svoje prijedloge i da uzme u obzir potrebe i želje građana. Oni su svjesni činjenice da bi mogli izgubiti svoja prava ako se ovakve reforme uvedu.
Stoga su pozvali vladu da obustavi reforme koje su predložene i da se sjedne za stol s predstavnicima sindikata i drugih organizacija kako bi se našlo zajedničko rješenje koje će biti u interesu svih.
Građani Francuske ističu da su spremni na daljnje prosvjede sve dok vlada ne pristane na dijalog. Tvrde da se boje da će se situacija poput one iz 1968. godine ponoviti, kada je Francuska bila preplavljena masovnim prosvjedima.
Sukobi s policijom i sve glasniji protesti jasno govore da je ono što se događa u Francuskoj jedan od najvećih izazova s kojima se vlada suočila u posljednjih nekoliko godina. Građani i dalje ostaju odlučni i nastavljaju tražiti pravdu za sebe i za svoje buduće generacije.