Nakon što su iznenađujuće prošli u osminu finala kao pobjednici skupine ispred Španjolske i Njemačke, japanski nogometaši žele prvi put u povijesti izboriti plasman u četvrtfinale.
Japanu je ovo sedmi uzastopni nastup na svjetskim prvenstvima pri čemu su četvrti put prošli skupinu. Dalje od osmine finala nisu prošli. Sada im na putu najvećeg uspjeha u povijesti japanskog nogometa stoje aktualni svjetski doprvaci Hrvati.
Većina Moriyasuove momčadi igra u Europi, od 26 igrača samo ih sedam nastupa u domovini i ovo je možda najjača, najiskusnija momčad koju je Japan ikada odveo na Svjetsko prvenstvo.
Foto: Dylan Martinez/REUTERS
– Znamo kako igra Hrvatska, ali izgubiti nakon što smo pobijedili Njemačku i Španjolsku, bilo bi razočaravajuće – poručio je Takefusa Kubo.
– S još jednom pobjedom možemo urezati svoja imena u japanske povijesne knjige, želim da i moje ime bude među njima – dodao je 21-godišnji veznjak Real Sociedada.
Upravo će “japanski Messi” biti jedna od najvećih opasnosti za hrvatsku obranu. Kubo je u dobi od devet godina pozvan u Barceloninu akademiju “La Masija”, Igrao je sjajno, u jednoj od sezona bio je najbolji strijelac u svojoj dobnoj skupini, postigavši 74 gola u 30 utakmica, ali zabrana koju je Barceloni izrekla FIFA zbog nezakonitog potpisivanja ugovora s maloljetnim igračima iz inozemstva značila je njegov povratak u Japan, gdje se pridružio FC Tokyju.
Foto: Dylan Martinez/REUTERS
Barcelona ga je držala pod nadzorom, no u lipnju 2019. Real Madrid im ga je oteo ispred nosa. U taboru “Kraljevskog kluba” nije dočekao pravu priliku, već dio vremena je proveo na posudbama u Mallorci, Getafeu i Villarrealu, a u srpnju ove godine potpisao je za Real Sociedad.
– Više od njegovih tehničkih sposobnosti, impresionira njegov mentalitet. Vrlo je zreo i hrabar je – opisuju ga japanski novinari.
Važan kotačić u momčadi “Samurai Bluea” svakako je i kapetan Maya Yoshida. Žestoki branič sa ženskim imenom.
Foto: SUSANA VERA/REUTERS
Njegova majka je odlučila nazvati svoje treće dijete Maya – obično ime za djevojčice u Japanu – no ostala je pri tome čak i nakon što je otkrila da će roditi još jednog sina.
Branič Schalkea jedan je od najiskusnijih japanskih igrača koji već 12 godina igra u Europi. Prvo je nosio dres Venla, potom je osam godina igrao za Southampton, dvije u Sampdoriji, a od ove sezone je u Schalkeu.
Yoshida je iznimno cijenjena osoba u svom rodnom Japanu i bio je prirodni izbor za kapetansku traku kada se povukao Makoto Hasebe.
Foto: MIKE LAFAVE/REUTERS
– Spremni smo ispisati još jednu stranicu u nogometnoj povijesti naše zemlje. Moramo biti fokusirani na iduću utakmicu. Svjetsko prvenstvo je stvarno težak turnir, do sada smo pokazali velikih duh i solidarnost – poručio je Yoshida koji je upisao 125 nastupa za svoju zemlju.
Opasan je i 26-godišnji veznjak Daichi Kamada, suigrač našeg Kristijana Jakića u Eintrachtu iz Frankfurta. Kamada je sa 20 godina napustio domovinu potpisavši za Eintracht.
Foto: Paul Childs/REUTERS
– Imao sam dva sna od malih nogu – igrati u europskoj Ligi prvaka i na Svjetskom prvenstvu. I ne želim samo doći do tih natjecanja, već igrati u utakmicama i nastupati – rekao je nedavno za Kyodo News.
– Moja prva godina u Europi nije prošla dobro, ali povratak u Japan nije bio opcija. Rekao sam da ću napustiti nogomet ako ne uspijem ući u Europu. Kada sam prvi put otišao u Europu, iznenadilo me koliko su drugi igrači fizički veći, ali više ne razmišljam o tome. Promijenio sam od preseljenja u Europu – dodao je Kamada koji je za Japan upisao 25 nastupa i postigao šest golova.
Napadač Daizen Maeda igra za Celtic i dijeli svlačionicu s Josipom Juranovićem. U 30 nastupa zabio je devet golova za škotskog velikana.
Zanimljivo, sva četiri Celticova predstavnika na Svjetskom prvenstvu dogurala su do osmine finala turnira, uz Juranovića i Maedu to je uspjelo i Amerikancu Cameronu Carteru-Vickersu, te Australcu Aaronu Mooyju.
Foto: Peter Cziborra/REUTERS
– Prije četiri godine nisam mogao niti zamišljati da bih mogao biti u početnom sastavu reprezentacije. Nisam to zamišljao ni u protekloj godini. Stvarno sam shvatio da se moj nogometni život može promijeniti – kazao je Maeda.
Kaoru Mitoma trenutačno nosi dres Brighton & Hove Albiona. Zanimljivo, kao 18-godišnjak je odbio profesionalni ugovor kako bi pohađao sveučilište u Tsukubi.
– Mislio sam da bi bilo bolje ići na sveučilište kako bih postao profesionalni nogometaš, naučio sam mnoge stvari – rekao je Mitoma za Eurosport. Prije četiri godine je potpisao za Kawasaki Frontale i u prvoj sezoni je zabio 18 golova u 37 utakmica, a u kolovozu 2021. je preselio na “Otok”.
– Želio sam igrati u ligi na najvišoj profesionalnoj razini,” rekao je Mitoma koji je ove sezone devet puta igrao za Brighton u Premier ligi i postigao jedan gol.
Foto: Dylan Martinez/REUTERS
Krilni igrač Freiburga Ritsu Doan dosegao je status superheroja nakon što je postigao golove protiv Njemačke i Španjolske. Ušao je kao zamjena u oba navrata i promijenio izgled utakmica.
Bio je najbolji mladi nogometaš Azije 2016. godine nakon čega ga je angažirao Groningen. Potom je preselio u PSV, a od ove sezone je u Freiburgu.
– Ritsu je tehnički nadaren, može ići jedan na jedan i snalažljiv je pred golom. Pokazao je da može igrati u Bundesligi – kazao je sportski direktor Freiburga Klemens Hartenbach.
Foto: SUSANA VERA/REUTERS
Premda se na ovom World Cupu nije naigrao, Takumi Minamino jedan je od najtalentiranijih japanskih igrača.
Proslavio se kada je 2020. iz RB Salzburga preselio u Liverpool. Danas je član Monaca. Minamino u reprezentaciji nosi dres s brojem 10 koji zauzima posebno mjesto u japanskom nogometu.
Foto: Dylan Martinez/REUTERS
Minamino je bio glavni oslonac “Samurai Bluea” otkako je Hajime Moriyasu preuzeo vodstvo 2018. godine. Igrač je s najviše nastupa pod trenutnim izbornikom, a također i najbolji strijelac sa 17 golova. Međutim u Dohi je upisao tek 20-tak minuta.
– Jednostavno igramo kao što obično radimo u Europi. Nemamo niti jednog igrača koji se boji suočiti s inozemnim igračima. To više nije takvo doba – poručio je.
Najčitaniji članci