Home

RASKOL U NAJVEĆOJ I NAJUTJECAJNOJ BRANITELJSKOJ UDRUZI! Počelo je s manjim podružnicama, a onda su se javile i one najveće: 'Idemo u Vukovar!'

https://www.jutarnji.hr/incoming/q1jpg/7930858/ALTERNATES/LANDSCAPE_780/q1.jpg
Spread the love

Nakon što su dolazak na sutrašnji prosvjed u Vukovaru najavile brojne udruge proizišle iz Domovinskog rata, poput Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi, Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata i Udruge 100-postotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida, u Vukovar će sutra organizirano autobusima doći i brojne podružnice Hvidre, protivno stavu predsjednika krovne, nacionalne organizacije Hvidre i saborskog zastupnika HDZ-a Josipa Đakića.

Prvo su organizatoru prosvjeda, HDZ-ovu vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi, podršku pružile i dolazak na sutrašnji prosvjed najavile manje Hvidrine podružnice poput omiške i imotske, a onda su se protiv Đakića okrenule i neke od najvećih organizacija – Grada Splita, Osječko-baranjske županije i Grada Zagreba.

– Hrvatski branitelji su se izborili za demokraciju i suverenitet RH kako bi danas svatko imao pravo na organiziranje skupa ili okupljanja ako se pritom ne krše zakoni. U pogledu svega navedenog donijeli smo odluku o organizaciji prijevoza naših članova u Vukovar – stoji u dopisu koji potpisuje predsjednik Zajednice udruga i članova Hvidre Grada Zagreba Ante Tandara koji je ujedno i dopredsjednik nacionalne Hvidre. Pitali smo ga kako tumači tu odluku koja se jasno kosi sa stavom Josipa Đakića.

Volja članova

– Mi poštujemo naše članstvo. Uvidjeli smo da brojni članovi žele ići na prosvjed, i bez obzira na to što središnjica misli, mi moramo ispuniti volju naših članova. Interes za odlazak na prosvjed u Vukovar bio je velik i mi smo organizirali prijevoz. Idemo s dva autobusa i pet-šest kombija – rekao je jučer Ante Tandara. Tvrdi da će većina podružnica Hvidre ići u Vukovar na prosvjed.

Organizirani dolazak na vukovarski prosvjed najavio je u razgovoru za Jutarnji list i predsjednik Hvidre Osječko-baranjske županije Damir Varaždinac.

– Dolazimo organizirano s najmanje tri autobusa, a većina naših članova u Vukovar će doći u privatnom aranžmanu automobilima – kaže. Varaždinac smatra da je predsjednik Hvidre Josip Đakić zbog svojega negativnog stava o prosvjedu izgubio autoritet.

– Predsjednici županijskih zajednica Hvidre počeli su razmišljati svojom glavom i odlučili su da neće podržati njegove izjave. On to radi više politički nego u interesu branitelja – smatra čelnik osječko-baranjske Hvidre.

Predsjednik splitske organizacije Mladen Šiško kaže da svatko ima pravo na svoj stav i da splitska Hvidra zajedno s Udrugom 4. gardijske brigade i koordinacijom borbenih postrojbi Grada Splita organizirano autobusima ide u Vukovar.

Komentirao je i stav šefa HVIDR-e Josipa Đakića.

– Ne idemo mi na prosvjed iz inata prema nekome. Mi imamo svoj jasan stav, naši razlozi nisu politički nego humanitarni, u pitanju je zaštita dostojanstva žrtava i njihovih obitelji – tvrdi Šiško.

Dok mu čelnici Hvidrinih organizacija diljem zemlje jedan za drugim otkazuju poslušnost, Josip Đakić ističe da neki od njih ne govore istinu.

– Ma koje to organizacije idu u Vukovar, osim Hvidre u Omišu i Maksimiru? Varaždinac je odluku donio sam, a ni Hvidra Grada Zagreba nije donijela odluku o organiziranom odlasku u Vukovar. Većina naših članova je razumna i zna da nema razloga ići na prosvjed – rekao nam je Đakić.

Protiv prosvjeda

Šef zagrebačke Hvidre koja okuplja osam kvartovskih podružnica Ante Tandara tvrdi da Đakić nije u pravu.

– Odluku o organiziranom prijevozu u Vukovar donijeli smo zajednički. Iako je bilo i suzdržanih, većina je bila za – kaže Tandara.

Savjetnik vukovarskog gradonačelnika za branitelje Tomislav Josić jučer je za Jutarnji list rekao da na sutrašnjem prosvjedu očekuje 20 tisuća prosvjednika.

Prosvjed u kojem se oštro protivi predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković nisu podržale sve braniteljske i stradalničke udruge. Na prosvjed, primjerice, neće doći Generalski zbor te Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja.

Miran prosvjed ne treba nikoga plašiti

Splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić rekao je jučer u Zagrebu nakon 57. zasjedanja HBK kako ratne zločine treba istražiti, a krivci trebaju odgovarati, istaknuvši da nikoga ne bi trebao plašiti prosvjed u Vukovaru koji je miran i organiziran da se pokažu dokazi o ratnim zločinima. Razumijem roditelje koji traže svoju djecu, rekao je, dodavši kako ne zna za druge motive. “Ratne zločine treba istražiti, a tko je kriv, treba odgovarati”, naglasio je.

 

wow warcraft alliance horde cataclysm leveling guide
x

We use cookies to give you the best online experience. By agreeing you accept the use of cookies in accordance with our cookie policy.

Follow this blog

Get every new post delivered right to your inbox.


%d blogeri kao ovaj: